Ekonomi

Guterres’ten tahıl reyonu mesajı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 60 gün daha uzatılan Karadeniz Tahıl Girişimi ile ilgili olarak New York’taki BM binasında gazetecilere açıklama yaptı.

Guterres, girişimin 18 Temmuz’a kadar uzatılmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Girişimin devam etmesi dünya için sevindirici bir haber.”

Guterres, girişimle ilgili bazı sorunların sürdüğünü ve Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM’nin bu konuları görüşmeye devam edeceğini belirtti.

Girişimi güzelleştirmek, genişletmek ve genişletmek için kapsamlı bir anlaşma olmasını umduğunu vurgulayan Guterres, müzakereleri olumlu bir atmosferde yürüttükleri için taraflara teşekkür etti.

30 milyon ton tahıl ihraç edildi

BM Genel Sekreteri Guterres, “Karadeniz Tahıl Girişimi için BM ile koordinasyon içinde çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetine çabaları için minnettarım” dedi.

Karadeniz Tahıl İnisiyatifi ile BM ve Rusya arasında imzalanan mutabakat zaptı değerinin çok açık olduğuna işaret eden Guterres, “Bu anlaşmalar küresel gıda güvenliği açısından önemli. Ukrayna ve Rus ürünleri dünyayı besliyor. Sea Grain Initiative ile 30 milyon ton tahıl ihraç edildi.”

Guterres, dünya genelinde hayat pahalılığının devam ettiği bu dönemde, gıdanın en çok ihtiyacı olanlara ulaşmasının önemli olduğuna işaret etti.

Girişim sayesinde pazarın daha istikrarlı hale geldiğini ve küresel gıda fiyatlarının son bir yılda yüzde 20 oranında düştüğünü belirten Guterres, “Girişim aynı zamanda en karanlık anda bile bir umut ışığı ve fırsat olduğunu gösteriyor. herkese fayda sağlayabilecek bulunabilir.”

Devam eden sevkiyat kapsamında Ukrayna limanlarından prestijiyle ayrılan gemi sayısı dün 951’e ulaştı.

Koridordan geçen tahılın %40’ı Avrupa’ya, %30’u Asya’ya, %13’ü Türkiye’ye, %12’si Afrika’ya ve %5’i Ortadoğu’ya taşınmıştır.

ABD karşıladı

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatıldığına ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını ve Türkiye ile Birleşmiş Milletler’in (BM) ortak çabalarını güçlü bir şekilde desteklediklerini belirtti. bu konuda

evcilerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu